Brand, który pokochają dzieci.
O kolorach i komunikacji w materiałach promujących zabawę przez naukę. Definiowanie brand heroes i ich concept arty w pierwszych fazach projektu.
W kultowej reklamie Lego z 1981 mała, ruda dziewczynka trzyma w rękach własnoręcznie zbudowaną konstrukcję. Klocki nie są ani różowe ani niebieskie, bohaterka nie jest też ubrana w żaden z tych kolorów. Reklama dotyczy najmłodszych, bez targetowania płci. Nikt nie wspomina o dziewczynkach, które budują… Mowa jest o dzieciach, które pasję do kreacji przejawiają od najmłodszych lat i tych, które poprzez zabawę mogą wyrażać i odkrywać siebie. Wierzymy, że dzieci się nie zmieniają. Ich wspólną, międzypokoleniową, cechą jest niepohamowana fantazja i chęć poznawania świata. W czasach gdy dziewczynki i chłopcy są traktowani jako dwa osobne gatunki, a segmentacja zabawek ze względu na płeć koliduje z ich twórczą ekspresją, czas na nową jakość na sklepowej półce!
Zauważono, że w pewnym momencie rozwoju najmłodsi, zwłaszcza dziewczynki, zniechęcają się do nauki, nie rozumiejąc jej, traktując jako trudną i niedostępną dziedzinę. SmartBee Club odpowiada na ten problem wchodząc na rynek bardzo pewnym krokiem. Proponuje całkowitą zmianę dyskursu, zarówno w podejściu do postrzegania nauki, jak i koncepcji produktu, który plasuje się między pomocą edukacyjną a zabawką. Produkt funkcjonuje w wygodnym modelu subskrypcyjnym, a aspekt naukowy jest wzbogacony o aktywności w rozszerzonej rzeczywistości. Konkretny pakiet naukowej wiedzy, rozbudowujący podstawę szkolną, został skonstruowany przez naukowców i badaczy związanych z PAN. Marka ma bardzo dużo mocnych wyróżników. Pracując nad kreacją graficzną nie mogliśmy pozostać w tyle!
Od samego początku byliśmy pewni, że dziecko musi mieć swojego przewodnika po świecie nauki. Fizzy i Beezy to para niesfornych brand heroes, dla których zaplanowaliśmy specjalną misję. Mają pomóc w rozbudzeniu ciekawości świata i uchylić rąbka tajemnicy dziedzin STEM*. Fizzy kipi energią i dowcipem. Porównujemy ją do Tomka Sawyera, choć burza rudych loków przywodzi na myśl Meridę Waleczną. Postać zaprojektowana tak, by dobrze rezonować zarówno z chłopcami jak i dziewczynkami. Ma szalone pomysły a w eksperymentach interesują ją efekty wow! Symbolizuje pierwiastek zabawy. Za to pszczół Beezy ma dużą wiedzę, chce się nią dzielić, a co ważniejsze potrafi ją dobrze przekazać. Objaśnia dzieciom i przyjaciółce zjawiska naukowe i jednoczenie nie jest sztywniakiem! Reprezentuje pierwiastek nauki.
Żółty w palecie SmartBee Club to radosny, świeży i intensywny akcent, który całkiem jak ścianki klocków Lego od razu przykuwa dorosłe i dziecięce oko. Symbol niosący wiadomość, że wyobraźnia najmłodszych nie zna granic. Komplementarny kolor to głęboka magenta, nasycona niebieskim. To kolor, który wzbudzi skojarzenia z produktem, w który warto zainwestować. Pudełko, które dociera do domu konsumenta nie jest przecież jednorazowa zabawką, to zaproszenie do klubu naukowego. Fiolet budzi skojarzenie z elitarnym gronem i tajemnicą, które dziecko niedługo będzie mogło samodzielnie rozwikłać.
*eng. science, technology, engineering, math