Od idei do releasu – narodziny marki SmartBee Club w 10 krokach

Bywa tak, że to, czym się zajmujemy, sprawia szczególnie dużo radości. Nie dla tego, że zadanie było łatwe, ale właśnie dlatego, że takie nie było.
Biorąc pod lupę mnogość zadań przy narodzinach nowej marki, uczciwie możemy powiedzieć, że jako zespół, daliśmy… niezły koncert!

Idea brzmiała: marka edukacyjna dla dzieci, a dokładniejszy brief: launch nowego wymiaru zestawów z eksperymentami dla dzieci i ich rodziców, do wykonania w domu. A my jako agencja kreatywna byliśmy odpowiedzialni za koordynację i realizację całości działań marketingowych SmartBee Club.

W pierwszej kolejności krystalizowaliśmy wizję, bo misja założycielek była jasno określona: chciały zmienić jakość postrzegania nauki przez dzieci, z trudnego – na czadowy.
W ofercie znajdują się zaprojektowane przez naukowców Polskiej Akademii Nauk zestawy eksperymentów, które pociecha wraz z rodzicem może wykonać w warunkach domowych. Rola rodzica jest tu wręcz kluczowa, bo pozwala zbudować dobry zwyczaj rozmowy i wspólnego działania, podczas zabawy, w której oboje czegoś się nauczą.

KlientSmartbee ClubAgencjaOMI Media HouseRok2019ZakresStrategia, identyfikacja wizualna, kreacja, produkcja, postprodukcja, design opakowań, materiały drukowane

To nie wszystko. Oprócz swego głównego zadania: edukacji, SmartBee Club wychodzi naprzeciw nowym technologiom, by komunikować się w dobrze znanej dzieciom przestrzeni, czyli w cyfrowym świecie.

Gdy operacja powstania marki SmartBee Club ruszyła, w polu naszych działań znalazła się strategia komunikacji i wypracowania oryginalnego key visuala.

W centrum zainteresowania dziecka znalazło się 2 dziecięcych bohaterów. Animowana Fizzy i jej kolega, pszczół Beezy, na ekranach laptopów i smartfonów tryskają dowcipem i ADHD. Zaprojektowaliśmy nie tylko wygląd fizyczny, ale również relacje między postaciami.

Jednocześnie pracowaliśmy nad oprawą graficzną marki, animacją 3D i storytellingem. W tych aspektach produkt miał dostarczyć wrażeń, jakich użytkownicy nie znajdą nigdzie indziej. W końcu samodzielnie zdobywane doświadczenia uczą nas najwięcej, szczególnie podczas wciągającej rozrywki. Budowaliśmy zaangażowanie.

W druku przeważała dynamiczna kolorystyka i dziecięce bazgrołki. To pozwoliło zaklasyfikować wizerunek do radosnych, pewnych siebie marek, napędzanych dziecięcą energią.

Do animacji postaci postanowiliśmy lepiej przyjrzeć się ludzkiej motoryce. Do tego celu analizowaliśmy ekspresję aktorów, ich mimikę i cały wachlarz emocji władający ciałem.

Na bazie referencji powstały kompletne animowane postaci do zadań specjalnych: mówiące, latające, skaczące, z zaprogramowaną symulacją włosów i ubrań. Animacja spotów reklamowych z użyciem bohaterów zajęła nam 3 miesiące - od modelowania przez animację, po postprodukcję.

Dobraliśmy brzmienie do charakterków naszych postaci. Użyczyli ich znani polscy dubbingowcy, podkładający głosy do takich produkcji jak „Pokemon: Detektyw Pikachu”, czy "Misja Yeti".  Dzięki Film Factory Studio - nie poradzililibyśmy sobie bez Was!

Dodatkowo w pakiet eksperymentów wchodził spot dla subskrybentów oraz krótkie animacje serwowane w przerwach między zabawą. Taki pit-stop na zatankowanie uwagi wraz z ciekawostkami uzupełniającymi wiedzę osadziliśmy w montażu video, by użytkownicy jeszcze mocniej doświadczyli syntezy między światem rzeczywistym a digitalowym.

Wiadomo, że to właśnie niuanse i detale składają się na spójność wizerunku. Dlatego wyposażyliśmy markę w brandbook zawierający identyfikację wizualną i reguły komunikacji.

Wyznaczyliśmy także styl przyszłej komunikacji. Opracowaliśmy hasła i treści oraz tone of voice skierowany do wymagającej grupy wiekowej - dzieci. Przekładając go na język graficzny, uzupełnieniem kreacji były formaty digitalowe dla SmartBee Club.