Złoty środek tone of voice.
Produkt dla dziecka, ale to rodzic dokonuje wyboru. Jak sprostać temu w komunikacji?
Projektując ofertę dla dorosłych konsumentów w pierwszej kolejności musimy poznać ich potrzeby, zachowania konsumenckie oraz styl życia, by następnie odpowiednio zaprojektować skierowaną do tej grupy komunikację oraz wybrać kanały dystrybucji. Nieco inaczej wygląda to w przypadku produktów dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.
Dzieci w tym okresie mają już swoje preferencje i czasem niełatwo skupić ich uwagę na dłużej. W takich przypadkach trzeba myśleć i projektować dwutorowo. Z jednej strony pamiętać o użytkowniku produktu – dziecku, a jednocześnie o osobie, która je kupi – rodzicu. Trzeba więc sprawić, aby zabawka była atrakcyjna dla dziecka, a jednocześnie przekonać rodzica, że jest odpowiednia pod względem funkcjonalności oraz ceny.
Mieliśmy okazję zmierzyć się z takim wyzwaniem. Producent zabawek edukacyjnych SmartBee Club zgłosił się do nas po stworzenie strategii komunikacji, identyfikacji wizualnej oraz materiałów promocyjnych dla nowego produktu na polskim rynku. Poza standardowym wyzwaniem jakim jest projektowanie z uwzględnieniem dziecka i rodzica, mieliśmy za zadanie odczarowanie negatywnych skojarzeń związanych z nauką po szkole.
W tym celu zaprojektowaliśmy animowanych bohaterów marki, którzy sprawiają, że nauka jest bardziej przystępna. Dzięki Fizzy i Beezy nie mowy o nudzie czy sztampowej nauce. Język bohaterów dostosowaliśmy zarówno do dzieci i rodziców. Energiczna Fizzy utożsamia dziecięcą ciekawość, a rozważny Beezy rodzicielską mądrość. Eksperymenty SmartBee Club projektowane są przez naukowców związanych z Polską Akademią Nauk. Między innymi dlatego komunikację marki oparliśmy na idei wartościowego spędzania czasu z dzieckiem. Dodatkowo model subskrypcyjny to wygoda dla dorosłych, a dla dziecka comiesięczna niespodzianka.
Strona wizualna również wymaga przemyślanej koncepcji. Dzieci zazwyczaj zwracają uwagę na kolorowe opakowania. Nie mogliśmy jednak przesadzić z krzykliwością, bo może ona sugerować niższą jakość produktu. Wiedzieliśmy, że dynamiczna kolorystyka i dziecięce bazgrołki zwrócą uwagę młodych naukowców. Dodatkowo, kolory zostały wybrane tak, aby nie faworyzować chłopców lub dziewczynek, ponieważ jednym z postulatów SmartBee Club są równe szanse w rozwijaniu naukowej pasji.