Ile kosztuje produkcja filmu reklamowego?

Technika zmienia rynek produkcji filmów reklamowych. Teoretycznie spot dobrej jakości da się nakręcić telefonem komórkowym. Jednak tam, gdzie chodzi o efekt wizualny, koszty są nieco większe. Dziś objaśnimy części składowe kosztorysu. Odpowiemy na pytania: co dostajesz w cenie reklamy i jakie czynniki wpływają na jej efekt?

Zacznijmy od wyboru kalibru, jaki Cię interesuje. Budżetowe minimum dla profesjonalnego spotu telewizyjnego w jakości emisyjnej (dla ogólnopolskich kanałów TV) to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, choć reklamy o sześciocyfrowych budżetach nie są niczym wyjątkowym. Powiedzmy, że operujesz budżetem około 80 000 zł.

Pierwszymi pozycjami, jakie ujrzysz w wycenie, będą koszty preprodukcji. To etap rozeznania się w projekcie i planowania planu zdjęciowego. Jeśli masz przygotowany brief dla agencji, nie będziesz potrzebował audytu ani researchu konkurencji, ale czasem warto zlecić ją w formie dodatkowej analizy. Na jej podstawie zespół kreatywny agencji pracuje nad kreacją. Tworzony jest scenariusz spotu, który grafik przedstawia w formie storyboardu, powstaje copywriting i opracowania pomysłu składające się na szerokie pojęcie “kreacji”, która kosztuje, powiedzmy, 10 000 zł. Po ok. 50 godzinach pracy zespołu we współpracy z reżyserem i producentem efektem jest kosztorys spotu reklamowego. To punkt wyjścia do rozmowy z klientem, czas na prezentację pomysłu i dyskusję o nim, ale również ostatni dzwonek na zmiany lub powrót do początku.

Kolejne punkty to właściwie przedsionek produkcji. Tu w wycenie znajdzie się “jak?” i “z kim?”, czyli wynagrodzenia osób zespołu i sprzęt dobrany do realizacji naszego planu zdjęciowego lub animacji komputerowej. Przedział cenowy może zacząć wahać się w zależności od typu materiału, jaki ma powstać, i specjalistów, którzy wejdą w skład zespołu.

Wynagrodzenie producenta i reżysera to łącznie ok. 10% budżetu produkcyjnego. W OMI są oni obecni na każdym etapie projektu. Wspólnie z operatorem i kierownikiem planu tworzą core decyzyjny, który w dalszej linii kieruje pracą asystentów –  kamery, produkcji, technikami i operatorami osprzętu, oraz drużyną oświetlaczy. Na planie pracuje również scenograf, a przy aktorach kostiumograf i charakteryzator. Ogółem wynagrodzenie podanego zespołu podczas jednego dnia zdjęciowego może zamknąć się w 15 000 zł.

Powinniśmy zaplanować ok. 1-5% budżetu na dodatkowe wydatki typu: catering, zakwaterowanie, transport, czy nawet Toi-Toi lub ochronę na planie, jeśli istnieje taka konieczność.
Wybór sprzętu jest podyktowany efektem, jaki chcemy uzyskać. To również wypadkowa czynników takich jak warunki lokacji, rodzaj i dynamika ujęć oraz ilość światła na planie. Koszt wynajęcia zestawu kamerowego z obiektywami w cenie – załóżmy 1500 zł – rozpoczyna tabelę “Sprzęt”. Znajdą się w niej zapewne kran, slider, wózek, statyw oraz dodatkowe elementy precyzujące ruch kamery. Oświetlenie filmowe wymaga większej mocy, a więc przyda się agregat, a do specyficznych efektów także dymiarka, sprzęt do rejestrowania dźwięku albo dron. Sumując koszty, przy kilkunastu pozycjach na wynajem sprzętu wydamy ok. 6000 zł.

O postprodukcji myślimy już podczas zdjęć. W jej etapy wchodzi całokształt montażu, koloryzacji, efektów i udźwiękowienia, a jej efekt zależy w różnym stopniu od doświadczenia członków zespołu, jak i wizji reżysera. Choć to artystyczny proces, możemy bez większych trudności przewidzieć jego elementy i podzielić na godziny pracy specjalistów. Jeśli bierzemy pod uwagę napisy, dźwięki, tło muzyczne i kilka animowanych plansz lub elementów w 3D, powinniśmy założyć ok. 16 000 zł. Pamiętaj, że to właśnie ostateczne szlify decydują o charakterze reklamy i mogą przesądzić, czy spełni ona swoje zadanie i przyniesie zamierzony efekt.

Ostatnie pozycje określają dodatkowe części składowe takie jak cena utworu muzycznego, nagranie lektorskie i materiały z bibliotek (stocków). Licencje, opłaty za prawa do wizerunku i pola dystrybucji naszej reklamy wpływają bezpośrednio na siebie i mogą być w każdej chwili modyfikowane. Z zasady pomagamy określać je naszym klientom i dbamy o ich zakup.

Ich cena jest jednak najbardziej płynna, więc przykładowo: przy kilku aktorach w spocie telewizyjnym z prawami na jeden rok to ok 10% budżetu.

Gdzie więc szukać optymalizacji wydatków? Prawdziwe oszczędności powstają na etapie kreacji (przeczytasz o tym w Film reklamowy – cena oszczędności). Łącząc kompetencje agencji kreatywnej i domu produkcyjnego tworzymy pomysły dopasowane do zakładanego budżetu. Bo właśnie pomysłem można ugrać najwięcej. To on będzie decydujący dla najważniejszych wydatków – logistyki, ekipy, dni zdjęciowych, potrzebnego sprzętu czy efektów specjalnych. Musi być nie tylko realny budżetowo, wyróżniać się w mediach, ale i działać na widza. Ostatecznie przecież w tym celu robi się reklamy.